Přednáška Nebezpečné sebevědomí vědců: meziválečné měření lidí a sny o dokonalé společnosti
Doktorská práce stála děčínského autora Jana Musila řadu let života. Věnuje se vzniku, činnosti a zániku České společnosti biotypologické a pronikání vědy o lidské konstituci do československé medicíny v období od poloviny 30. let do konce 50. let 20. století.
Biotypologie neboli věda o lidské konstituci vycházela z ambice klasifikovat každého jedince na základě jeho morfologických a fyziologických vlastností ve vztahu k ideálně stanovenému konstitučnímu typu. Biotypologové si od měření slibovali poznání nejskrytějších zákoutí lidské individuality a tím i získání přehledu o vlastnostech, schopnostech a zdravotním potenciálu celé populace. Mělo jít o výchozí bod pro racionální a efektivní lékařskou péči a pro výchovu, výběr a vhodné pracovní umístění člověka v podmínkách masové výroby. Mimořádný ohlas a podporu tento výzkum získával v baťovském Zlíně. Dodnes se jedná o mrazivý příklad nebezpečného vědeckého sebevědomí a ambicí integrovat lékařskou péči do politické správy společnosti.
Mgr. Jan Musil, Ph.D. vystudoval politickou filozofii na Filozofické fakultě Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem. Doktorské studium v oboru filozofie a dějiny přírodních věd absolvoval na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Na obou zmíněných institucích působil jako akademický a vědecký pracovník. Odborně se zabýval českou filozofií, genezí rasismu v evropském myšlení a vědeckými ozdravnými programy v období první poloviny 20. století. Roku 2022 dobrovolně ukončil akademickou kariéru a nastoupil na pozici lodníka vnitrozemské plavby na Rýně.
Přednáška se koná 29. dubna 2025 od 17 hodin.