Harry Potter aneb Mudlové, přijeďte express! - do neděle 2. 4. 2023

Oblastní muzeum v Děčíně

trvá do

POZOR! Výstava bude k vidění do neděle 2. 4. 2023!

Magický svět čar a kouzel pro děti i dospělé se otevřel v děčínském muzeu. K vidění je jedinečná sběratelská výstava Harry Potter aneb Mudlové, přijeďte express! Děčínská fanynka Harryho Pottera Andrea Vendolská se rozhodla svoji sbírku ukázat veřejnosti a podobným nadšencům jako je ona sama.

Nenechte si ujít výstavu, kde se dospělí stávají dětmi a děti se ocitají v kouzelném světě fantazie.

Výstava prodloužena do 2. 4. 2023!

Cena vstupného do celého muzea včetně expozice Harry Potter je 100 Kč dospělí, 50 Kč dítě, kartičku ZTP/P lze uplatnit.

UPOZORŇUJEME, ŽE PLATBA KARTOU NENÍ MOŽNÁ!

Autorka výstavy a sběratelka Andrea Vendolská z Děčína svět čaroděje Harryho Pottera od britské autorky J. K. Rowlingové, o kterém vyšly knižní i filmové série, zbožňuje už od svých patnácti let, kdy začala sbírat cokoli, co se světem Harryho Pottera souvisí.

„Vášeň pro kouzelný svět mě neopustila a pořád mám hrozně ráda ty příběhy. Mám pocit, že je pořád co objevovat,“ řekla Andrea.

Její sbírka čítá stovky kusů. Jen těch nej exponátů má určitě kolem stovky a jsou to originální repliky. Většinou jde o limitované edice předmětů. Vlastní třeba kus školní uniformy, ve které natáčel Rupert Grint (Ron Weasley). Nebo ze stříbra vyrobenou jízdenku na školní vlak či vstupenku na mistrovství světa ve famfrpálu.

„Návštěvníci tak uvidí třeba kouzelnické hůlky, erby školních kolejí, kostýmy nebo kouzelnické peníze. Bude tam toho samozřejmě o hodně víc, ale nechte se překvapit,“ dodala Andrea.

Má i mnoho originálních podpisů od herců získaných převážně korespondencí. Podařilo se jí získat nejen autogramy hlavních hrdinů a spisovatelky, ale i dalších herců.

Andrea si nenechala svou sbírku jen pro sebe. Už v roce 2014 uspořádala svou první výstavu „Mudlům vstup povolen“ v děčínském muzeu. Tou dobou byla plná zážitků z návštěvy filmových studií v Anglii, kde se natáčelo osm filmů o známém kouzelníkovi.

„Z Londýna jsem si přivezla třeba Kluběnku. Je to zvíře, které prodávala ve svém obchodě dvojčata Weasleyovi. V knihách je Kluběnka popsaná jako chlupatá koule. Její oblibou je vylizovat kouzelníkům holuby z nosu když spí. Tím se živí. To mě vždy rozesmálo, tak jsem si jí musela pořídit. K vidění budou dvě. Časem jsem jí pořídila kamarádku,“ směje se Andrea.

Od roku 2014 tedy svou sbírku podstatně rozšířila a rozhodla se jí znovu ukázat světu.

„Návštěvníci nemusí nutně příběhy o Harrym Potterovi dobře znát. Jsou tam známé věci, ale pár jich je opravdu unikátních a ne každý si je pamatuje. Výstava by jim měla příběhy oživit v jejich paměti. Celkově jsem výstavu tvořila tak, aby si v ní něco našli dospělí i děti,“ vysvětluje Andrea.

-----------------------------------

Cena vstupného do celého muzea včetně expozice Harry Potter je 100 Kč dospělí, 50 Kč dítě, kartičku ZTP/P lze uplatnit.

-----------------------------------

Součástí výstavy je i prodejní koutek s upomínkovými předměty a doprovodný program, v němž si návštěvníci procvičí nejen znalosti ze světa kouzel, ale i své logické myšlení. Ve hře se seznámí s různými typy šifer a naučí se číst starodávné runy.:

-----------------------------------

UPOZORŇUJEME, ŽE PLATBA KARTOU NENÍ MOŽNÁ!

-----------------------------------

UPOZORŇUJEME, NÍŽE AVIZOVANÝ PROGRAM PRO DĚTI JE NYNÍ DO ODVOLÁNÍ POZASTAVEN!!!

K výstavě je připraven zábavný edukativní program věnovaný Harry Potterovi vhodný pro děti z mateřské školy a pro žáky od 1. do 3. třídy.

V případě zájmu se prosím obracejte na muzejního pedagoga Mgr. Vladimíra Sypěnu na telefonním čísle 723 679 216 s dostatečným předstihem. Od něj se dozvíte všechny podrobnosti. POZOR, program je od 18. 1. 2023 do odvolání pozastaven z důvodu nemoci!