Remorkér Beskydy pro veřejnost 28.7. 2018

místo

nábřeží pod děčínským zámkem

Zadokolesový remorkér Beskydy bude znovu přístupný veřejnosti. Máte tak možnost si prohlédnout unikátní technickou památku, kterou používá Ředitelství vodních cest k vleku v okolí Děčína při nízkých vodních stavech.

Ve spolupráci Oblastního muzea v Děčíně a Ředitelství vodních cest ČR vznikly nezvyklý nápad prezentovat funkční provozuschopné plavidlo jako technickou památku.

Loď není opuštěný muzejní exponát, který je jako kulisa představován lidem. Plavidlo stále slouží svému účelu ve vleku lodí při nižších vodních stavech v okolí Děčína.

Beskydy jsou přitom unikátním plavidlem typicky české konstrukce. Návrh tohoto typu lodí vznikl na Ministerstvu veřejných prací za první republiky.

Ideu plavidla vymyslel a navrhl Ing. Otakar Neudörfl, který také prosadil její výrobu v loděnicích za vydatné pomoci hlavních českých strojíren Škody Plzeň a ČKD.

Od roku 1931 do konce padesátých let se podobných plavidel postavilo v Čechách dvanáct a jejich rolí bylo nahradit vlečné parníky, což se jim v plné míře podařilo.

Na lodi muzeu instalovalo "kapitánskou kajutu", podle dobových vyobrazení z 50.-70.let a menší výstavu fotografií plavidel "první republiky" k 100. výročí vzniku

Československé republiky. Plavidlo bude k dispozici od 14. do 18. hodin, vstupné pro dospělé 50 Kč, děti do 15. let vstup zdarma.

 

FOTOGALERII Z MINULÉ PROHLÍDKY NALEZNETE ZDE: http://muzeumdc.cz/aktuality/2018/na-pet-stovek-lidi-navstivilo-remorker-beskydy